Basen inny niż wszystkie...

basen - recepcja

Korzystając z kąpieli lub ćwiczeń w wodzie rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele pozytywnych czynników działa na nasz organizm. Na ludzkie ciało zanurzone wodzie działa ciśnienie hydrostatyczne, wypór wody, opór wody oraz temperatura. Już po 10 min. przebywania w wodzie dochodzi do zmniejszenia obwodu kończyn dolnych o ok. 1,5 cm., tułowia 5,5 cm., klatki piersiowej 3,5 cm. Zjawisko to związane jest z przesunięciem się krwi z obwodu do klatki piersiowej i prawego przedsionka serca. Świadczy to o tym, w jak dużym stopniu ciśnienie wody pomaga sercu przemieszczać krew. Ucisk wody na klatkę piersiową oraz wydechy w wodzie wspaniale wzmacniają mięśnie oddechowe i zwiększają pojemność życiową płuc. Wypór wody w znacznym stopniu odciąża narząd ruchu, ułatwiając wykonywanie ruchów, szczególnie w chorobach mięśni, stawów czy układu nerwowego, które w normalnym środowisku nie mogą być wykonywane. Natomiast opór wody pozwala wzmocnić osłabione mięśnie szkieletowe bez przeciążania stawów.

basen dla niemowląt

Powyższe czynniki pozwalają nam ze środowiska wodnego stworzyć najbardziej wszechstronne formy aktywności ruchowej. Rozpoczynając od relaksu w wodzie, poprzez rozciąganie mięśni, ćwiczenia koordynacji aż do najbardziej siłowych i wytrzymałościowych treningów.

Jednocześnie pływanie czy też sama już zabawa w wodzie stanowią atrakcyjną formę zajęć dla dzieci i młodzieży. Można wykorzystywać to jako odpoczynek po intensywnych treningach i zajęciach ruchowych na lądzie, bądź też potraktować to jako ćwiczenia oswajające z wodą, stanowiące wstęp do nauki pływania.

Obawa i strach przed wodą wywołują w organizmie szereg niekorzystnych reakcji, takich jak panikę, wzmożone napięcie mięśni, niekontrolowane oddechy, co w konsekwencji może prowadzić do psychicznego urazu. Dlatego też u nas znajdziesz maksymalne poczucie bezpieczeństwa, wykwalifikowany personel pomagający przełamać lęk przed wodą oraz życzliwość i wsparcie podczas wykonywania ćwiczeń lub nauki pływania.

Pływanie bardzo dobrze wpływa na rozwój psychomotoryczny dziecka. Wzmacnia mięśnie, stawy układ oddechowy i krążenia, jak również doskonale hartuje. U nas każde zajęcia to rodzaj zabawy, która uczy dziecko swobodnego przebywania w wodzie. Chlapanie się w wodzie sprawia dzieciom dużo radości.

basen - przebieralnia
basen dla niemowląt
Copyright © by Centrum Rekreacji i Rehabilitacji Le Soleil